Szukasz noclegu? Oto, na co warto zwrócić uwagę, szukając lokum na kilka dni 19.06.2019

Wynajem apartamentów na doby zamiast hotelowego pokoju, czy też pensjonatu w czasie wakacji to coraz popularniejsze rozwiązanie. Ciężko się jednak temu dziwić – wysoki standard wykończenia, konkurencyjne ceny, nowoczesne aranżacje czy dodatkowe wyposażenie to tylko kilka wybranych argumentów przemawiających na korzyść najmu krótkoterminowego.

Jeżeli planujemy urlop czy nawet jednodniowy wyjazd poza miasto, zamiast rezerwować pokój w hotelu, warto rozważyć wynajem krótkoterminowy apartamentu. Na co jednak zwrócić uwagę szukając takiego lokum?

Gdzie znajduje się apartament?

Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając apartament jest jego lokalizacja, zwłaszcza jeśli podróżujemy pociągiem, autobusem lub samolotem. Brak samochodu sprawi, że po mieście będziemy przemieszczać się najprawdopodobniej z pomocą komunikacji miejskiej, dlatego dobrze, aby lokal znajdował się w centrum miasta (jeśli planujemy wyjazd turystyczny) lub niedaleko interesującego nas obiektu, co będzie szczególnie istotne, np. podczas podróży służbowych. Niewielka odległość pomiędzy miejscem naszego pobytu, a punktem docelowym wpłynie na komfort wyjazdu, jak również pozwoli zaoszczędzić bezcenny czas, który w przeciwnym wypadku spędzilibyśmy w korkach lub na dojazdach.

Wyposażenie i liczba miejsc

Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w danym miejscu, istotne będzie także wyposażenie danego mieszkania. Pralka, zmywarka, odkurzacz czy kompletna zastawa pozwolą poczuć się jak u siebie i bez wątpienia znacząco ułatwią korzystanie z mieszkania. Ostatecznie możliwość wykonania nawet niewielkiego prania czy przygotowania kolacji w domowym zaciszu, w niektórych sytuacjach może stanowić znaczące udogodnienie, szczególnie jeśli udaliśmy się na urlop całą rodziną.

Choć dla niektórych może być to zaskakujące, kolejnym aspektem, na który warto również zwrócić uwagę, jest liczba łóżek znajdujący się w danym apartamencie. Nawet jeśli podstawowy opis nieruchomości sugeruje, że w danym mieszkaniu nocować może kilka osób, nie zawsze równa się to takiej samej liczbie łóżek pojedynczych. Niektóre lokale wyposażone są np. tylko w łóżka małżeńskie, co może okazać się mało komfortowym rozwiązaniem, jeśli planujemy np. podróż biznesową. Mając na uwadze, kto będzie docelowo nocował w apartamencie, powinniśmy zweryfikować też, na którym piętrze znajduje się nieruchomość oraz czy budynek został dostosowany do potrzeb osób np. z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Jak się zameldować?

Bardzo istotnym aspektem, który może przysporzyć wielu problemów, jest sposób przekazania kluczy do mieszkania. Wpływa to nie tylko na godzinę, o której możemy przyjechać do apartamentu czy też go opuścić, ale oznacza także konieczność pilnowania kluczy i potencjalne ryzyko ich zgubienia, a niekiedy nawet odbiór kluczy w innym miejscu niż wybrany apartament. Między innymi właśnie z tych powodów naszym klientom rekomendujemy zamontowania elektronicznych zamków otwieranych za pomocą jednorazowych, dedykowanych kodów numerycznych. Takie rozwiązanie stanowi ostatecznie znaczne ułatwienie nie tylko dla właściciela nieruchomości, ale przede wszystkim gości, którzy się w niej zatrzymali.

Ciężko nie wspomnieć również o takim czynniku, jak cena za nocleg. Co istotne, zazwyczaj dotyczy ona całego mieszkania, nie zaś pojedynczej osoby. Na jej wysokość wpływ ma jednak wiele czynników, od wielkości mieszkania począwszy, poprzez ulicę przy jakiej się znajduje, a na porze roku kończąc. Decydując się na wynajem krótkoterminowy w sezonie wakacyjnym czy też w popularnej, turystycznej miejscowości musimy liczyć się z tym, że cena za dobę może być wyższa, niż początkowo zakładaliśmy. Najwyższych stawek możemy spodziewać się w przypadku mieszkań w bardzo dobrej lokalizacji, których metraż waha się od 35 do 50 mkw. Przykładowo, za 4 noclegi w 3-osobowym apartamencie położonym w centrum Wrocławia zapłacimy we wrześniu (czyli okresie licznych szkoleń, służbowych wyjazdów czy konferencji) od ok. 600 - 750 zł. W przypadku Krakowa kwota ta będzie zazwyczaj niewiele niższa, ale w Zakopanem będzie ona wyższa o około 100 zł, ponieważ wrzesień to ciągle sezon wakacyjny w tej miejscowości. Warto zatem zawczasu zapoznać się z cenami obowiązującymi w danym okresie tak, by bez problemu zarezerwować interesujący nas lokal i mieć udany pobyt.

 
newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij