Urlop w stolicy Dolnego Śląska – 3 miejsca, które musisz zobaczyć 11.06.2019

Wrocław nie bez powodu nazywany jest miastem spotkań. Tętniący życiem, pełen kolorów, smaków, różnorodnych pubów i restauracji, jak również języków z całego świata, jest wręcz doskonałym miejscem na weekendowy wypad czy krótki urlop.

Jeżeli wybierasz się z rodziną lub ze znajomymi do Wrocławia – jedno jest pewne. Niezależnie od tego, czy spędzicie w nim weekend, czy cały tydzień, nie zabraknie Wam atrakcji wartych zobaczenia. I choć obiekty takie jak Panorama Racławicka, Zoo, Ogród Botaniczny, Ostrów Tumski, Sukiennice czy Muzeum Narodowe to jedne z najczęściej polecanych miejsc, nie tylko je warto zobaczyć.

Centrum Kultury Zamek w Leśnicy

Jednym z nich jest bez wątpienia Centrum Kultury Zamek, zlokalizowane w powstałym prawdopodobnie w 1132 roku pięknym zamku w Leśnicy. Był on siedzibą nie tylko czeskiego króla Jana Luksemburskiego, ale też rodu von Hörnig czy starosty śląskiego Horatiusa von Forn, który zakupił pałac w 1651 roku. Po licznych perturbacjach, w tym zajęciu Śląska przez Prusy, dewastacji po okresie wojennym czy pożarze w 1953 roku, w 1963 r. zamek został wpisany do rejestru zabytków Wrocławia, a w kolejnych latach systematycznie przechodził kolejne remonty. Obecnie jest to piękny, odrestaurowany obiekt, w którego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się urokliwy park, doskonały na rodzinne spacery. Samo Centrum Kultury Zamek organizuje liczne wystawy oraz warsztaty, podczas których prezentowane są prace polskich malarzy, grafików czy fotografów.  CKZ realizuje również liczne autorskie projekty kulturalne, w tym m.in. odbywające się w okresie wakacyjnym ogólnopolskie spotkania miłośników fantastyki czy festiwal skoncentrowany na historycznych metodach browarnictwa. Jednym słowem jest to miejsce, które bez wątpienia warto odwiedzić w leniwą, słoneczną niedzielę.

Ogród Japoński

Inną propozycją wartą rozważenia, będzie z pewnością wizyta w Ogrodzie Japońskim zlokalizowanym na terenie Parku Szczytnickiego, tuż obok Hali Stulecia. Jest to jedna z nielicznych pamiątek pozostałych po Światowej Wystawie odbywającej się w 1913 roku i jednocześnie prawdopodobnie jedno z najspokojniejszych i najcichszych miejsc we Wrocławiu w ogóle. Za jego oryginalny projekt odpowiadał jeden z ówczesnych entuzjastów kultury japońskiej, czyli Hrabia Fritz von Hochberg, który wraz z ogrodnikiem Mankichi Arai stworzył ten niezwykły ogród, będące hołdem dla kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jego kształt pozostał praktycznie niezmieniony do 1996 roku, kiedy to władze miasta przy wsparciu Ambasady Japonii rozpoczęły prace mające na celu udoskonalenie Ogrodu Japońskiego, w czym główny udział mieli wybitni specjaliści z Nagoya, w tym architekci, projektanci ogrodów czy sami ogrodnicy. W rezultacie każdy, nawet najdrobniejszy element projektu jest zgodny z japońską sztuką aranżacji ogrodów, przez co wrocławski Ogród Japoński zachwyca swoim oryginalnym, wyjątkowym pięknem. Wszystkich odwiedzających bez wątpienia zachwyci kaskada wodna oraz staw znajdujący się w centralnej części, do którego prowadzi szeroka aleja odchodząca od monumentalnej bramy głównej. Niepowtarzalnego klimatu dodają temu miejscu kamienne latarnie, wiekowe karpie Goi, które można podziwiać z perspektywy pomostu łączącego dwa brzegi stawu, jak i zlokalizowany w południowej części ogrodu, pawilon Sukija. Jeśli więc marzycie o wizycie w Japonii lub po prostu fascynuje Was kultura tego kraju, Ogród Japoński to obowiązkowy punkt Waszej wycieczki.

Hydropolis

Miejscem zgoła odmiennym, które najpewniej zaskoczy nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych, jest wrocławskie Hydropolis, otwarte w 2015 roku. Centrum Wiedzy o Wodzie to przestrzeń o tyle ciekawa, że łączy modele czy wierne repliki z nowoczesnymi rozwiązaniami, jak ekrany dotykowe dostępne dla gości, interaktywne instalacje czy technologie multimedialne, przez co sama wizyta w tym obiekcie staje się interesującą przygodą nawet z perspektywy dorosłych odwiedzających. Co równie ciekawe, Hydropolis to jedyny taki obiekt w Polsce i jednocześnie jeden z nielicznych na całym świecie. W tym zabytkowym, podziemnym zbiorniku wodnym z XIX wieku, znajdują się ekspozycje prezentujące m.in. historię inżynierii wodnej, ewolucję życia przez ostatnie miliardy lat, niezwykłe stworzenia zamieszkujące wodne głębiny, a nawet drukarnię wodną. Jeśli więc w czasie odwiedzin w stolicy Dolnego Śląska mamy ochotę dowiedzieć się czegoś więcej z zakresu biologii czy inżynierii, jest to jedno z miejsce, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Mając jednak na uwadze lokalizację wszystkich opisanych atrakcji, należy pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie noclegu w bezpośrednim centrum miasta, gdyż dzieli je spora odległość. Dlatego warto postawić na miejsce niedaleko głównych ciągów komunikacyjnych, blisko linii autobusowych czy tramwajowych, dzięki którym dotrzemy bezpośrednio na miejsce. Jedną z propozycji będą wygodne, w pełni wyposażone, nowoczesne apartamenty m.in. przy ulicy Łaciarskiej, Świdnickiej czy też te znajdujące się bezpośrednio w Rynku. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie łatwy transport, ale również bez trudu znajdziemy urokliwą restaurację, doskonałą, by spędzić w niej letni wieczór.

 
newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij