W Tatry z dziećmi, czyli łatwe trasy dla malucha 10.05.2018

Macie w planach rodzinny wyjazd do Zakopanego, ale nie chcecie męczyć dzieci i siebie zwiedzaniem wśród zatłoczonych i hałaśliwych tras? Chcecie uniknąć gwaru Krupówek i odpocząć na łonie natury? A może chcecie po prostu pochodzić po górach, ale nie wiecie gdzie najlepiej wybrać się z małym dzieckiem, żeby było równie zadowolone z wyprawy jak Wy?

Podpowiadamy kilka rozwiązań, zarówno dla maluchów, które już same spacerują, jak i tych, które potrzebują jeszcze Ciebie i wózka do zwiedzania świata :)

Wyjazd z dziećmi w Tatry

Dolina Chochołowska

Zacznijmy od tych najłatwiejszych, które jednocześnie będą wspaniałym pomysłem na wybranie się w góry z wózkiem. Oczywiście wybierając się w góry warto mieć porządne kółka ;)

Pierwszą polecaną trasą zarówno z wózkiem jak i bez jest Dolina Chochołowska, często nazywana najpiękniejszą tatrzańską doliną. Oczywiście to, która z dolin i tras jest najpiękniejsza pozostawiamy do Waszej subiektywnej oceny. Jednak bez wątpienia jest to najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, licząca ok. 10 km długości. To idealny szlak na łagodne spacery z dziećmi, a jednocześnie świetny punkt do wyjść w wyższe partie Tatr Zachodnich m.in. na Grzesia, na którego już bez wózka, ale możecie spokojnie udać się z większymi dziećmi, jeśli tylko uda Wam się dotrzeć do schroniska w miarę wcześnie. Zdobywając Grzesia możecie skorzystać z podwózki kolejką na Polanę Huciska. Dodatkowym atutem doliny jest możliwość poruszania się po niej rowerem.

Doliny idealne na trasy w górach z dziećmi

Dolina Strążyska

Wszystkie pozostałe doliny będą jak najbardziej odpowiednie do spokojnych wędrówek z dziećmi. Dolina Strążyska (przy której znajdują się nasze apartamenty) to kolejny idealny wybór. Na Polanie Strążyska czekać będzie na Was Herbaciarnia Parzenica, gdzie podziwiając przepiękne widoki, odpoczniecie jedząc pyszne dania i popijając jeszcze lepszą herbatkę. Możecie też urządzić sobie tutaj mały piknik z dziećmi. Jeśli nie wybieracie się z wózkiem, tutaj podobnie mamy dla Was propozycję na kontynuowanie wycieczki z nieco większymi maluchami i odwiedzenie wodospadu Siklawica dzieci będą zachwycone!  

Dolina Białego

Prawdopodobnie jedna z najmniej zatłoczonych dolin, łatwa, lekka i stosunkowo krótka, a przy tym bardzo urokliwa. Czekają tu na Was oczywiście piękne widoki, ale też liczne mosteczki nad Białym Potokiem, które z pewnością będą stanowić atrakcję dla dzieciaków. Otaczać Was będzie gęsty las, ale w niektórych momentach las się przerzedza i daje możliwość podziwiania fragmentu Długiego Giewontu. W dolinie spotkacie także przepiękne kaskady i wapienne skały oraz rzadkie gatunki roślin.

Wyjazdy w góry z dziećmi

Dolina Kościeliska

To obok Chochołowskiej i Strążyskiej najbardziej znana i oblegana dolina. Druga co do wielkości, jedynie kilometr krótsza od Chochołowskiej. Sama Dolina Kościeliska jest prawdziwym arcydziełem ukształtowanym przez naturę. Przez dolną część doliny przepływa Potok Kościeliski, a w górnej części możecie podziwiać krystaliczne skały o ciekawych kształtach i nietypowych nazwach. Dolina obfituje też w liczne jaskinie - i to jest zdecydowanie jeden z mocniejszych argumentów, dlaczego warto ją odwiedzić właśnie z dziećmi :) Dodatkowo z doliny warto wybrać się na Halę Stoły, na którą prowadzi niebieski szlak. Szlak jest ślepy, dzięki czemu jest tu dużo mniej turystów, a samo miejsce cudowne z pięknym widokiem na Czerwone Wierchy.

Dolina kościeliska i inne trasy dla dzieci

Poza tymi czterema wspomnianymi dolinami, warto odwiedzić również Dolinę Lejową, Dolinę za Bramką, Dolinę ku Dziurze, a przede wszystkim Dolinę Małej Łąki, gdzie wiosną dzieci mogą pohasać po ukwieconej łące z gwarantowanym cudownym widokiem na turnie.

To kiedy planujecie wypad w góry z maluchami? Gdziekolwiek się wybierzecie pamiętajcie, żeby podchodzić do dziecka indywidualnie i dostosowywać trasę do jego możliwości. Załóżcie, że przejście trasy zajmie Wam co najmniej dwa razy więcej czasu ;) Pamiętajcie też o odpowiednim przygotowaniu, z pewnością będziecie potrzebować dużo wody, jedzenia, odpowiednie ubrania, apteczkę i latarki! My za to mamy dla Was świetną bazę wypadową. W Zakopanem mamy świetnie zlokalizowane apartamenty w Willi Śpiący Rycerz tuż przy wejściu na Dolinę Strążyska. Sprawdźcie dostępność i zarezerwujcie jeden z nich tutaj >> Apartamenty Zakopane

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij