Wynajem krótkoterminowy – jak zacząć? 10.07.2019

Przeznaczenie mieszkania czy apartamentu na wynajem krótkoterminowy to bez wątpienia rozwiązanie pozwalające uzyskać w skali roku przychód na atrakcyjnym, wysokim poziomie. Jednocześnie jest to forma działalności, którą może zająć się teoretycznie każdy.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy rozważyć kilka czynników i zastanowić się, czy jest to na pewno rozwiązanie dla nas?

Mając na uwadze obecne możliwości inwestycyjne, w tym średnie oprocentowanie lokat bankowych, lokowanie kapitału w nieruchomości, szczególnie te położone w atrakcyjnej lokalizacji, jest jedną z najpewniejszych metod zarobku. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wynajem krótkoterminowy. Czynnikiem przemawiającym na korzyść takiego rozwiązania jest z pewnością fakt, że wynajem na doby pozwala uzyskać w skali roku wyższe dochody niż ma to miejsce w przypadku najmu długoterminowego. Dodatkowo przekazanie zarządzania nieruchomością wyspecjalizowanemu operatorowi w znaczący sposób ogranicza obowiązki należące do właściciela lokalu.

Ile można zarobić na wynajmie na doby?

Miesięczny dochód z wynajmu na doby, o ile zarządzanie nieruchomością powierzyliśmy profesjonalnej firmie, w zdecydowanej większości przypadków przekracza oczekiwania właścicieli. Jednak by to osiągnąć, niezbędne jest zaufanie do wybranego operatora. Co więcej, uczciwa firma powinna rzetelnie poinformować właściciela, czy dana nieruchomość w wybranej lokalizacji i standardzie wykończenia, faktycznie będzie generować lepsze wyniki finansowe, niż w przypadku wynajmu długoterminowego.

Należy mieć jednak na uwadze, że w przypadku tego typu działalności jakość obsługi gości to nie jedyny czynnik mający wpływ na wysokość przychodów. Pozostałe to m. in. standard lokalu, jego lokalizacja, wyposażenie czy metraż, o czym więcej pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów na naszym blogu. Mieszkania w złym stanie, przed remontem lub położone daleko od centrum, nawet przy największych staraniach zarządcy, nie dadzą oczekiwanego przychodu, co wynika również z sytuacji panującej obecnie na rynku. Co to oznacza w praktyce?

Rynek najmu krótkoterminowego charakteryzuje duża i rozproszona konkurencja w postaci nie tylko innych apartamentów przeznaczonych na wynajem na doby, ale również hoteli oraz hosteli. Jeśli więc z daną ofertą chcemy trafić do klienta ostatecznego, standard posiadanego lokalu oraz jakość świadczonych usług powinny znajdować się na możliwie najwyższym poziomie. Oczywiście takie podejście generuje dodatkowe koszty w postaci m.in. pralni, sprzątania, prowizji od serwisów pośredniczących (np. Booking.com, AirBnB czy Expedia), prowizji od płatności internetowych etc. Dlatego w pełni profesjonalne zarządzanie wynajmem w przypadku zaledwie kilku nieruchomości nie zawsze wychodzi na przysłowiowy plus.

Podsumowując: jeżeli na wynajem krótkoterminowy planujemy przekazać jedną, dwie lub trzy nieruchomości (np. odziedziczone w spadku) i uzyskany dzięki nim zysk traktować jako jedyne źródło dochodu – będzie to rozwiązanie obarczone dużym ryzykiem i nie można być pewnym jego efektów. Dlatego szczególnie w takiej sytuacji warto rozważyć współpracę z profesjonalnym operatorem.

Dodatkowe koszty

Urządzając mieszkanie, które docelowo przeznaczone zostanie na wynajem, nie musimy wybierać najdroższych materiałów czy produktów, gdyż wyższy koszt wykończenia nie zawsze oznacza wyższe ceny sprzedaży czy większy przychód. To, co jednak konieczne, to wyposażenie w podstawowej jakości sprzęt AGD oraz RTV. Tym samym, jeśli aranżujemy mieszkanie w stanie deweloperskim to uśredniając w zależności od jakości wyposażenia, powinniśmy uwzględnić dodatkowy koszt wynoszący ok. 1000-1100 zł/mkw.

Jako RentPlanet zapewniamy naszym klientom usługę home staging, a jeśli zgłoszą się do nas jeszcze na etapie, w którym lokal znajduje się w stanie surowym, doradzimy w zakresie jego wykończenia oraz wyposażenia. Ponadto, nasi doświadczeni pracownicy konsultują pomysły właściciela lub architekta odpowiedzialnego za projekt wnętrza. Pomożemy też w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia, ponieważ każdy właściciel mieszkania wynajmowanego na doby powinien posiadać stosowną polisę.

Kto rozlicza dochód z wynajmu krótkoterminowego?

Obowiązek, który bezwzględnie spoczywa na właścicielu apartamentu to rozliczenie uzyskanego przychodu. Jeżeli właściciel posiada odpowiednie kompetencje, może zająć się tym samodzielnie, jednak mając na uwadze skomplikowanie tej materii, jak również nierzadko mało precyzyjne przepisy, rekomendowanym rozwiązaniem jest uzyskanie każdorazowo porady podatkowej czy też zatrudnienie odpowiedniego biura księgowego. 

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij