Wyprawa w Tatry: jak się przygotować? 28.10.2020

Każda pora roku pozwala poznać góry z innej strony. Aby robić to tak często, jak chcemy, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiednio przygotowywać się na takie wyprawy. Niezależnie od sezonu niezbędne jest przygotowanie wcześniej kontaktu do GOPR-u (985).

Wyprawa w Tatry jesienią – co zabrać w góry?

Koniecznie plecak! A w nim...

  • Woda i wystarczająca ilość jedzenia – na większości szlaków są punkty, w których można zaopatrzyć się w prowiant, jednak są one otwarte w określonych godzinach, dlatego warto mieć własne zapasy.
  • Mapa turystyczna.
  • Apteczka – jej najważniejsze elementy to: środki do dezynfekcji, plastry i opatrunki jałowe, bandaże, rękawiczki jednorazowe, niezbędne leki.

Ubiór w góry – Tatry jesienią

Buty – powinny dobrze chronić przed wodą, dlatego dobrym wyborem są te z membraną. Warto zarezerwować dodatkową przestrzeń w bucie dla skarpet, które powinny być przystosowane do górskich wycieczek jesienią (grubsze, cieplejsze i wzmacniane na palcach oraz pięcie). Jeśli wybieramy się w góry pierwszy raz, postawmy na buty z wysoką kostką – zmniejsza to ryzyko skręcenia stawu i ochroni przed wodą wlatującą od góry.

Spodnie – jesienią trzeba być przygotowanym na rozmaite warunki pogodowe podczas drogi i na szczycie, dlatego warto zdecydować się na długie spodnie softshellowe. Taki materiał pozwala skórze oddychać i zabezpiecza przed zimnem.

Jesień w górach to resztki letniego ciepła i początki zimy. Jeśli na dole i przez większość drogi towarzyszy nam normalna, średnio wysoka temperatura, to na szczycie prawdopodobnie czeka na nas chłód, wiatr lub nawet śnieg. Dlatego ważne, aby uwzględnić zmiany pogodowe związane z wysokością. Jesienią, tak jak o każdej porze roku, trzeba pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy.

Wyprawa w Tatry w zimę – o czym pamiętać?

Przed wyprawą sprawdźmy pogodę w Tatrach (często jest inna niż w całej Polsce). Jeśli to jedna z pierwszych wypraw, lepiej zapomnieć o brawurze. O ile chcemy w przyszłości zdobywać kolejne szczyty, wybierzmy na początek proste, bezpieczne szlaki. To ważne o każdej porze roku, jednak góry zimą mają o wiele więcej zagrożeń. Poza dokładnym zaplanowaniem trasy warto pamiętać, że w chłodzie zapotrzebowanie na prowiant wzrasta. Tak jak jesienią, nie można zapomnieć o apteczce.

Tatry zimą – jak się ubrać?

Ubrania powinny być lekkie, a jednocześnie chronić przed mrozem, wiatrem i dobrze radzić sobie z odprowadzaniem potu. Proponowany strój w góry na zimę:

  • termoaktywna baza składająca się z koszulki i cienkich spodni na kształt kalesonów czy legginsów,
  • na tę warstwę – ciepła bluza i spodnie trekkingowe,
  • ciepła i lekka kurtka,
  • odpowiednie skarpetki, buty, czapka, rękawiczki.

Buty powinny nie tylko chronić przed zimnem, ale i zapobiegać poślizgom. Muszą być odporne na kontakt z wodą (śniegiem) i pozwalać skórze oddychać. Niektóre zimowe buty trekkingowe wyposażone są w membranę, która przepuszcza wybiórczo. Zimą wybór obuwia co najmniej za kostkę jest konieczny. Dodatkowo można zaopatrzyć się w stuptuty i raki na buty.

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij