Home office z widokiem na morze 12.10.2021

Wiele wskazuje na to, że pracownicy nie za szybko powrócą do biur.

I to nie tylko za sprawą wzrostu zachorowań na Covid-19, a przyzwyczajeń nabytych podczas pandemii. Coraz liczniejsza grupa osób stawia na pracę zdalną bez ograniczeń - wykonywaną w miejscach, które sami wybierają, np. apartamencie z widokiem na morze czy góry. W ten sposób łączą obowiązki zawodowe z przyjemnością. 

Kilkanaście miesięcy temu popularny dziś model pozostawał w sferze marzeń pracowników. Dziś praca poza biurem praktycznie nie ma ograniczeń, wystarczy laptop, dobry Internet i dostęp do drukarki. Obserwujemy, że coraz więcej osób wyjeżdża popracować w ulubionych miejscach. Nie mają już ograniczeń związanych z obowiązkowym pobytem w biurze, więc wybierają home office… poza home – mówi Mateusz Sabak z RentPlanet.

Spółka posiadająca blisko tysiąc miejsc w apartamentach w całej Polsce dostosowuje się do oczekiwań klientów. Poza szybkim Internetem, gdzie to tylko możliwe udostępnia niezbędne urządzenia biurowe - drukarki czy skanery. Dzięki temu zwolennicy home office niemal codziennie mogą pracować z innego miejsca. 

Tymczasem sześciu na dziesięciu Polaków oczekuje, że po wygaśnięciu pandemii nie będą musieli wracać do biur - będą pracować zdalnie albo hybrydowo, czyli częściowo z domu. W branży IT na elastyczny system pracy stawia aż 93 proc. specjalistów. W czasach koronawirusa odsetek zdalnych pracowników wzrósł trzykrotnie i sięga prawie 30 proc., a 63-proc. grupa chciałaby już na stałe zachować możliwość pracy zdalnej, najchętniej przez jeden, dwa dni w tygodniu – wynika z badania Inquiry Market Research.

Zdaniem ekspertów pracodawcy nieprzychylni pracy zdalnej, po wybuchu pandemii zmienili zdanie na temat tego schematu. Wbrew ich wcześniejszym obawom efektywność podwładnych w większości firm nie spadła, a uzyskana autonomia sprzyja ich wydajności i jakości wykonywanej pracy. 

Nie bez znaczenie pozostaje fakt, że aż 64 proc. zwolenników home office zapowiedziało, że będzie szukać nowego pracodawcy, gdyby obecny wymagał powrotu do biura.

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij